FAST Nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), farklı bankalara kayıtlı hesaplar arasında para transferlerinin 365 gün 24 saat ve anlık olarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir ödeme sistemidir. T.C. Merkez Bankası ile ortak geliştirilen FAST sistemi ile farklı bankaya gönderilen para transferi saniyeler içerisinde gerçekleştirilerek, alıcının hesabına ulaşır.

FAST’ın Özellikleri Nelerdir?

  • EFT’den farklı olarak para transferi işlemleri 365 gün 24 saat kuralına göre gerçekleştirilir.
  • T.C. Merkez Bankası tarafından işlem bazlı üst limit 1,000 TL ile sınırlandırılmıştır.
  • Para transferi işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştirilerek, alıcının hesabına ulaştırılır.
  • IBAN’sız para transferinin gerçekleştirilmesini sağlayan KOLAS-Kolay Adresleme Sistemi FAST gönderimi para transferi sürecini daha kolay kılar.
  • FAST’ta IBAN’a da para transferi yapılabilmektedir.
  •  Hesabınızdan alıcı banka hesabına sadece TL döviz cinsi ile para transferi işlemi gerçekleştirilebilir.

FAST ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Vakıf Katılım İnternet Şube ve Mobil Şube üzerinden Para Transferleri-FAST-FAST ile Para Gönder adımlarını takip ederek, kolayca ve anında para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İnternet Şube ve Mobil Şube kanallarımızdan FAST ile para transferi gerçekleştirilebilirsiniz.

Dijital kanallarımızdan FAST ile Para Gönder menüsünü kullanarak, 365 gün 24 saat anında para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi ile sadece TL döviz cinsinden para transferi gerçekleştirebilirsiniz. T.C. Merkez Bankası tarafından katılımcı olan tüm bankalar için işlem bazlı para transfer limiti 1,000 TL ile sınırlandırılmıştır.

FAST, 365 gün 24 saat esasına göre çalışan bir para gönderim sistemi iken; EFT sadece mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir.

FAST ile yapılan para gönderimi alıcı hesabına anında ulaştırılırken; EFT’de paranın alıcı hesabına geçmesi için bir süre gerekmektedir.

EFT’de daha yüksek tutar ile para transferi yapılırken; FAST’ta işlem başına tutar sınırı bulunmaktadır.

Vakıf Katılım İnternet Şube ve Mobil Şube’de Para Transferleri menülerinin altında özel olarak konumlandırılan FAST ile IBAN’a veya alıcının KOLAS’ına 365 gün 24 saat para transferi yapılabilmektedir.

Vakıf Katılım Mobil Şube üzerinden FAST ile Para Gönder işlemi yapılırken alıcının GSM’sine tanımlı KOLAS’a para gönderimi yapılacaksa “+” ikonuna tıklayarak, rehberinizden telefon numarasını seçerek daha kolay bir para transferi yapabilirsiniz.

Cep Numarası, TCKN, VKN, YKN, Pasaport Numarası, e-Posta gibi kişisel bilgilerin hesap ile eşleştirilebildiği tüm KOLAS türlerine FAST ile para transferi yapılabilir. KOLAS ile ilgili diğer tüm bilgilere https://www.vakifkatilim.com.tr/tr/bireysel/odemeler-ve-hizmetler/kolas-kolay-adresleme-sistemi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Alıcı ve göndericinin Vakıf Katılım müşterisi olduğu para transfer işlemlerinde FAST ile para gönderimi yapılmamaktadır; hesaba havale seçeneği ile transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz