Para transferinde yeni bir dönem başlıyor; artık Vakıf Katılım’da IBAN’a ihtiyacınız olmadan para transferlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Cep telefonu numarası, T.C Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası, Pasaport Numarası, Vergi Kimlik Numarası ve E-Posta Adresi bilgilerinizi hesabınıza tanımlayarak IBAN veya hesap numarası olmadan para transfer işleminizi tamamlayabilirsiniz.

KOLAS'ı Vakıf Katılım Mobil Şube veya İnternet Şubemizden kolaylıkla tanımlayabilirsiniz. Dijital kanallarımızdan Para Transferleri/Kolay Adres İşlemleri ve Kolay Adres Tanımlama adımlarını takip ederek, Kolay Adres Tanımlama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca tanımladığınız KOLAS’ları listeleyebilir ve güncelleme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bir hesabınıza toplamda beş farklı KOLAS tanımlayabilirsiniz.

IBAN paylaşmadan tanımladığınız Kolay Adresleme Sistemi ile para gönderimini saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Adresleme Sistemi, T.C. Merkez Bankası ile iş birliği içerisinde geliştirilen ve kolay hatırlanabilecek kişisel bilgilerin hesap numarası veya IBAN’a tanımlanmasına imkân sağlayan bir sistemdir. KOLAS ile çok yakında 7/24 bankalararası para transfer işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecektir.

T.C Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası, Cep Telefonu Numarası, Pasaport Numarası ve E-Posta Adresi bilgileri Kolay Adres olarak tanımlanabilmektedir.

Kolay Adres Tanımlama işlemlerinizi dilediğiniz zaman dijital kanallarımızdan gerçekleştirebilirsiniz.

18 Aralık 2020 tarihi itibarıyla kademeli olarak devreye alınacak FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ile birlikte kullanılacak olup, FAST’in devreye alınmasıyla birlikte de tutarla sınırlı olarak 7/24 para transfer işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

T.C. Merkez Bankası tarafından uygulanan kurallar gereği bir müşterinin en fazla 5 adet Kolay Adresi’i olabilir. Kolay Adres olarak tanımlanabilecek bilgilerinizi tek bir hesaba veya IBAN’a da tanımlayabilirsiniz. Örneğin; Vakıf Katılım’daki hesabınızı veya IBAN’ınızı hem e-posta adresinize hem cep telefonu numaranıza hem de T.C. kimlik numaranıza tanımlayabilirsiniz.

Kolay Adres olarak tanımlanabilecek bilgilerden bir tanesine sadece bir hesap veya IBAN tanımlanabilir. Örneğin e-posta adresinizi tüm banka hesaplarınızdan bir tanesine tanımlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman tanımladığınız Kolay Adresleri Vakıf Katılım Mobil Şube veya İnternet Şubemizden güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

Şu an için sadece TL cari hesaplarına KOLAS tanımı yapılabilmektedir. İlerleyen dönemde KOLAS’ın EFT’de de kullanılabilmesi sağlanacak olup, TL dışındaki hesap döviz cinslerine de tanımlama yapılabilecek ve sadece bankamızdaki hesaplar arasında kullanılabilecektir.

Kolay Adres Tanımlama işlemi için bankamızda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Dilediğiniz hesap numarası veya IBAN’a ücretsiz tanımlama yapılabilir.

Kolay Adresleme Sistemi ile “Kolay Adres Tanımlama, Kolay Adres Güncelleme, Kolay Adres Silme, Kolay Adres Sorgulama, Alıcı Sorgulama” işlemleri yapılabilmektedir.

Evet tanımlanabilir. Örneğin ikinci bir e-posta adresi aynı IBAN veya farklı IBAN’a tanımlanarak, aynı kategorideki Kolay Adres bilgisi ikinci kez kullanılmış olur.