Vakıf Katılım’ın finansal teknoloji (Fintech) alanında girişim fikri belli bir aşamada olan girişimcilerin fikirlerini hayata geçirme fırsatı sağlamak amacıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirdiği “Girişim Hızlandırma Programı”nın sonuçları belli oldu. Kullanılmayan eşyaların güvenli bir şekilde kiralanmasına yönelik uygulama sayesinde Varsapp girişimi ile birinciliği elde eden Zeynep Eliçin ve Tolga Nikbay 30 bin TL’lik ödülü almaya hak kazandı.

Katılım finans dünyasına yepyeni bir soluk getiren Vakıf Katılım’ın, fintech alanında çalışmaları olan girişimcilerin projelerini hayata geçirmelerine destek olmak amacıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğinde başlattığı “Girişim Hızlandırma Programı”nın kazananları belli oldu.

Birincilik Varsapp projesine verildi

Girişimcilere 8 hafta boyunca toplam 120 saat birebir mentorluk hizmetin verildiği programın sonunda jürinin değerlendirmesi sonrasında Zeynep Eliçin ve Tolga Nikbay ekibi kullanılmayan eşyaların güvenli bir şekilde kiralanmasına yönelik olarak hayat geçirdikleri uygulamaları “Varsapp” girişimiyle birinciliği göğüsleyerek 30 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Pazaryerlerinde satış yapan firmaların finansman akışını düzenleyen Finansfox uygulamasına imza atan Samet Öztoprak, Meltem Okutan ve Ömer Faruk Öner ekibi ikinci seçilerek 20 bin TL’lik ödülü alırken, girişimcilik ekosistemindeki problemlere yapay zeka destekli çözümler üreterek girişimci ve yatırımcı ilişkisini geliştiren “SALP” platformuyla üçüncülüğü elde eden Enes Can Şahin, Beyza Tuna, Yüsra Senem ve Yusuf Dokumacı ekibi de 10 bin TL’lik ödülü almaya hak kazandı.

İkram Göktaş: “Girişimcilik sadece ekonomik olarak değil sosyal büyümede de önemli bir faktör”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Uluslararası rekabet ortamında varlık göstermek, ticari olarak mevcudiyetimizi devam ettirmek ve sürekli gelişmek için yeni fikirlerin önemi oldukça büyük. Ülkemizde, özellikle devletimizin de teşvikleriyle son yıllarda milli girişimlerin giderek çoğaldığını görüyoruz. Bizler de Vakıf Katılım olarak bu konuda üzerimize düşen görevi büyük bir sorumlulukla yerine getiriyor ve girişimcilerimizin fikirlerini geliştirmeleri, hayata geçirmeleri için çeşitli platformlar oluşturuyoruz. Bu platformlardan biri olan, sektörümüzde yenilikçi hizmet ve üretimin artması amacıyla, İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliğinde başlattığımız “Girişim Hızlandırma Programı”nı başarıyla bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Programa katılan, emek gösteren tüm katılımcılarımızı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Girişimciliğin sadece ekonomik olarak değil sosyal büyümede de önemli bir faktör olduğunu ifade eden Göktaş sözlerini, “Önümüzdeki dönemde, yeni teknoloji üretiminde, işsizliğin ve yoksulluğun azaltılmasında ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasında kilit rol oynayan girişimcilerin yolunu açacak, teşviklerle motivasyonlarını yükseltecek daha pek çok projeye imza atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.