E- İhale         

Ticaret Bakanlığı – Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, gümrükte kalan malların http://www.eihale.gov.tr web adresi üzerinden ücretsiz kayıtla ihale yoluyla satışı için alınan “teminat tutarı ödemeleri” Vakıf Katılım aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Elektronik ihalenin (e-ihale) amacı nedir?

4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelen eşya satışlarının elektronik ortama taşınarak satışlara katılan kişi sayısı ile rekabetin daha da artırılması ve bu suretle tasfiyelik eşyadan elde edilen gelirlerin artırılması amaçlanmaktadır.

Elektronik ihaleye nasıl erişebilirim?

e-ihale sistemine www.eihale.gov.tr adresinden ve Android ve IOS işletim sistemi tabanlı tablet ve cep telefonlarından e-ihale uygulamasını cihazınıza kurarak ulaşabilirsiniz. e-devlet üzerinden e-ihale uygulamasına erişilmesi mümkündür.

Elektronik ihaleye girebilmek için gereken teminat tutarı nedir?

İhale teminat tutarı satışa esas bedelin %10’udur. Azami teminat tutarı ise 100.000 TL’den fazla olamaz. 

Örnek: 50.000 TL’den satışa çıkan bir araç için teminat tutarı 5.000 TL’dir. 1.000.000 TL ve üzeri satışa esas bedelli ihalelerde azami teminat tutarı 100.000 TL olacaktır.

Teminat bedelini nasıl ve nereye yatırmam gerekiyor?

Üyeler tarafından sistem üzerinde kullanılacak teminat ve satış bedellerini Vakıf Katılım şubelerini ziyaret ederek ya da internet ve mobil şube uygulamaları üzerinden ödeyebilirsiniz.

SSS ve daha fazla bilgi için; https://www.eihale.gov.tr/Site/KullaniciIslemleri/SikcasorulanSorular